Szczecińskie Towarzystwo Gier Wszelakich "Rubikon"
php-fusion-themes
php-fusion-themesStrona Główna ˇ FORUM ˇ NASZE GRY ˇ NOWA GALERIA ˇ Przyłącz się do Nas Październik 24 2020 10:15:06php-fusion-themes
php-fusion-themesNawigacjaphp-fusion-themes
php-fusion-themes Strona Główna
Artykuły
FORUM
NASZE GRY
NOWA GALERIA
Download
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
FAQ
Szukaj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOstatnie Artykułyphp-fusion-themes
php-fusion-themes Forcemaster vs Warlord
Mage Wars - zostań n...
Samurai battles - dw...
Dreadfleet - opis cz...
Dreadfleet - opis cz...
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesFilmy php-fusion-themes
php-fusion-themes Down in Falmes - opis gry
Dixit - opis gry
Rubikon - prezentacja
Hero Dice zawartość
Mare Nostrum zawartość
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOstatnio grane:php-fusion-themes
php-fusion-themes


php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOnlinephp-fusion-themes
php-fusion-themes Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 121
Najnowszy Użytkownik: Marek
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesLux in Tenebris laureaci nagrodyphp-fusion-themes
php-fusion-themes
w 2008 roku
Najlepszy wydawca
- Egmont
Najlepsza gra
- Witchcraft
Najlepszy sklep
- Rebel.pl
Fenomen
- Dariusz Tarka

w 2009 roku
Najlepszy wydawca
- Kuźnia Gier
Najlepsza gra
- Battlestar Galactica PL
Najlepszy sklep
- Fenix Szczecin
Fenomen
- Gamesfanatic.pl

w 2010 roku
Najlepszy wydawca
- Rebel
Najlepsza gra
- Warhammer: Inwazja PL
Najlepszy sklep
- Fenix Szczecin
Fenomen
- Stowarzyszenie 40i4

Opis i zasady głosowania
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesSamurai battles - dwie gry w jednym pudełkuphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Samurai Battles jest to gra strategiczna wydana w tym roku przez firmę Zvezda producenta głównie modeli plastikowych samolotów, czołgów, statków do składania. Napisałem gra, a tak naprawdę są to dwie gry w jednym pudełku oparte na dwóch różnych systemach mechaniki - mamy tu dobrze znany i doceniany system Commands & Colors (C&C) i produkt własny Zvezdy system Art of Tactic (AoT).
Czy takie zestawienie to uczta dla graczy czy też wyciąganie kasy? Zaraz się przekonamy.

Konstrukcja czyli zawartość:

Kupić Samurai Battles (SB) nie jest wcale tak łatwo, w naszym kraju gry nie sprzedają żadne sklepy z grami tylko sklepy modelarskie, które ze względu na wielkość i cenę nie posiadają SB w ciągłej i stałej ofercie. Ale dla chcącego nic trudnego więc gra w końcu do mnie dotarła. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne , pudełko grubości pudła do Descenta czy Twilighta ale długości 2/3 tych potężnych pudeł. Po otwarciu miłe zaskoczenie w środku po brzegi elementów gry.
W pudełku znajdziemy:
- 6 dwustronnych plansz terenu
- 30 dwustronnych heksów terenu
- 13 plastikowych wzgórz
- 60 kart Command (C&C)
- 38 kart Dragon (C&C)
- 2 karty punktów zwycięstwa (C&C)
- 8 kostek sześciennych (C&C)
- 122 figurki samurai
- flagi Sahimono
- 40 flag oddziałów do C&C
- 30 znaczników Honor & Fortune (C&C)
- 2 książeczki zasady i scenariusze, do każdego systemu ( łącznie 4 sztuki)
- po 2 skróty zasad do systemów ( razem 4 sztuki)
- 24 karty oddziałów (AoT)
- 6 kostek dwudziestościennych (AoT)
- 2 markery (AoT)
- 24 flagi oddziałów do AoT
- markery strzał (AoT)
- 24 podstawki oddziałów (AoT)
- kalkomanie z Monami

Jak widać jest tego sporo, zawartość pudełka odstaje od zawartości jaką coraz częściej widzimy w grach planszowych gdzie po otwarciu pudła głownie znajdujemy pustkę. Ale zawartość zawartości nie równa więc przejdźmy do konkretów.

Figurki - o rany odzwyczaiłem się już od modelarstwa, samoloty plastikowe sklejałem bardzo dawno temu, a przy tej grze znów poczułem się jak 15 latek składający modele. Figurki są małe , skala 1/72 i są modelami, bardzo dokładne i niestety w częściach. Nie da się poprostu ich wyjąć z pudełka i grać, trzeba je wyciąć z plastikowych wyprasek i poskładać. TAK - POSKŁADAĆ, bo często nie dość że rączki są oddzielnie od tułowia to także główka czy nóżki. No raj dla modelarzy ale katorga dla tych co nie mają serca do dłubania przy malutkich elementach. Na szczęscie wyposażeni w dobre cążki do cięcia łatwo jesteśmy w stanie wyciąć elementy figurek i następnie je złożyć, uwaga, bez kleju. Tak! figurki trzymają się bez kleju, elementy pasują do siebie bez przycinania czy wiercenia otworów, wszystko miło, czysto i przyjemnie. W wykonaniu figurek widać wieloletnie doświadczenie producenta Zvezdy. Duży plus za to, który rekompensuje kilka godzin wycinania i składania modeli. Ostatecznie figurki 5/5.

Co do reszty zawartości, karty do C&C niestety nie są najlepsze, pomijając już fakt że ich szata graficzna w moim odczuciu delikatnie mówiąc jest brzydka, to jeszcze kartonik z którego są wykonane jest bardzo ale to bardzo cienki i podatny na zarysowania. Bez ubrania w plastikowe koszulki na karty nie pogra się nimi długo. Część z kart już w samym pudełku była uszkodzona przed ich użyciem. Rozmiar kart do C&C też nie typowy: 56mm x 86 mm na szczęście koszulki takie można już dostać w sklepach z grami. Podsumowując karty do C&C nie mają ani krzty klimatu, wyglądu czy jakości ocena 1/5.
Karty oddziałów do AoT posiadają za to klimat i wyglądają całkiem zgrabnie, wytrzymają długo a przynajmniej sprawiają takie wrażenie :) 4/5

Z pozostałych elementów które znajdziemy w pudełku warto wspomnieć o plastikowych heksach wzgórz które nie dość że do płaskiej planszy wprowadzają element 3D to pozwalają także zróżnicować poziomy wzniesień i uwzględnić to w grze (AoT). W pudełku mamy także markery potrzebne w AoT oraz dwa zagadkowe jak na grę płatki higieniczne (!) ale tutaj zagadka jest prosta, robią one za gąbkę do ścierania markerów - więc nie wyrzucać tego panowie :) Jakość i funkcjonalność pozostałych elementów 5/5

Na koniec instrukcje i pomoce do gry. Mamy ich dwa zestawy, do obu gier otrzymujemy instrukcje, książeczkę ze scenariuszami i dwie pomoce do gry. Tutaj widać że Zvezda jednak w tworzeniu gier jest firmą jeszcze niezbyt obytą. Różnice w obu instrukcjach są wyraźne. Instrukcje do C&C czyta się łatwo i przyjemnie, wszystkie zasady są dobrze i przystępnie opisane i mało w czasie czytania jest zasad nad którymi trzeba się zastanowić. Instrukcja do AoT już nie jest tak łatwa w czytaniu, podczas lektury wyskakuje mnóstwo pytań na które na szczęście odpowiedzi znajdziemy w teście ale po jego kilkukrotnym wertowaniu. Podobnie ma się sprawa z pomocami do gry, o ile karty pomocy do C&C wydają się niezbędne przy grze (choć szkoda że nie wyglądają jak w poprzednich częściach) to karty pomocy do AoT wydają się zbędne. No i na koniec karty pomocy wydane są na zwykłym papierze więc konieczne będzie ich zalaminowanie przy intensywnym używaniu. Ocena 3/5.

Ostatecznie zawartość pudełka jednak pozytywnie nastroiła mnie do grania i wypadła całkiem nieźle w moim odczuciu 4/5 może z małym minusem.

Silnik czyli mechanika:

Jeśli chodzi o zasady gier to mamy w pudełku dwie gry przedstawiające bitwy samurajskich armii w XVI- XVII wieku. Rodzajów oddziałów nie jest dużo mamy : łuczników chłopskich, pikinierów chłopskich, arkebuzerów, samurajów z naginatami, samurajów konnych z yari i dowódców, więc raptem 5 różnych jednostek ale tutaj pole do popisu dla dodatków. Zvezda już wypuściła pudełka z oddziałami z gry i jeden nowy rodzaj - samuraje no-daczi . Dodatki są po około 10 zł za oddział. Co do zasad to każdy z systemów opisze osobno a potem spróbuje podsumować.

Command & Colors jest sytemem od lat już obecnym na rynku, mamy C&C Ancient i C&C Napoleonics oraz jego hybrydy w postaci Memoir czy Battle Lore. Zasady podstawowe systemu w SB pozostały nie zmienione, dalej mamy teren podzielony na centrum i dwie flanki, oddziały poruszamy za pomocą kart Command, rzucamy kostkami próbując wyrzucić na nich odpowiednie kolorki odpowiadające kolorom oddziałów. Dalej dowódcy wpływają na walkę i morale oddziałów. Zmiany doszły w szczegółach. Otóż mamy tutaj dodane karty Honor & Fortune które możemy zagrywać w różnych momentach gry płacąc za nie punktami Honoru. Karty te mogą wywołać różne dodatkowe sytuacje takie jakie np pojedynek dowódców lub dezercje. Punkty Honoru zaś zdobywamy wyrzucając odpowiedni symbol na kostkach w czasie walki ( podobnie jak Lore w grze Battle Lore) oraz poprzez seppuku dowódców. Scenariusze zaczynamy już kartami Honor & Fortune i punktami Honoru a na koniec tury dobieramy kartę lub punkty. Karty te dodają do C&C smaczku japońskiego i wraz z zasadą seppuku tworzą samurajski klimat w zasadach dobrze już znanych z innych pozycji, wyszło to całkiem zgrabnie i jedynym zgrzytem są błedy w scenariuszach na szczęści już naprawione przez wydawnictwo erratą na stronie internetowej. Ogólne wrażenie z C&C 4/5.

Art of Tactics system wydawcy gry jest troszkę bardziej zaawansowany przynajmiej na pierwszy rzut oka. Ma on zacięcie być poważnym systemem wargamingowym, choć troszkę mu brakuje. AoT to gra w której mamy oddziały posiadające własne karty z umieszczonymi na nich rozkazami dostępnymi dla nich w czasie bitwy. Ilość rozkazów dostępnych determinuje także obecność wodza w oddziale. Gracze jednocześnie i w ukryciu zaznaczają na kartach markerami który rozkaz oddział wykonuje w turze zapisując numery heksów którymi się porusza lub oddziały które atakuje. Następnie odkrywa się rozkazy i wykonuje jednocześnie ruch wojsk i walki. Do tego dochodzi morale zależne od rozkazów wykonywanych i sytuacji na polu walki (straty, ataki z flanki itp) oraz zmęczenie oddziałów walką czy limitowana amunicja albo zasadzki.
Całość wygląda dość sprawnie natomiast brakuje mi tutaj klimatu japońskiego, praktycznie zasady mogłyby odzwierciedlać dowolne pole walki , brakuje tutaj jakiegoś drobnego szlifu charakterystycznego dla samurajskich czasów, choćby tego seppuku z C&C.
Generalnie bardzo sprawne ale bez polotu dodatkowo zgrzyt w postaci braku figurek, figurkami z pudełka nie zagra się dwóch z 7 scenariuszy dostępnych. Wprawdzie jak pisałem łatwo i tanio można je dokupić ale nie wszystkim się takie rozwiązanie spodoba. Więc ostatecznie AoT 3/5

Oba systemy są ciekawe choć nie błyskotliwe jednak zapewniać mogą wiele zadawalających rozgrywek, C&C sprawdza się przy okazyjnych graczach natomiast AoT przy graczach narzekających na zbytnią losowość w grach. Oba systemy dobrze się uzupełniają, niestety obu trochę brakuje do tytułu "Idealna gra o japońskich bitwach", jednak z całą stanowczością mogę polecić jako średniej wagi grę strategiczną. Ocena zasad 4/5.

To warto czy nie warto?

Gra kosztuje w Polsce od 200 do 260 złotych, zależnie od sklepu. Za tą kwotę otrzymujemy dwa porządne systemy gier dobrze rokujące na przyszłość i jeśli Zvezda będzie publikować dodatki ( a będzie) oraz nowe scenariusze (?) to zdecydowanie warto. Grę mogę polecić zdecydowanie fanom samurajskich klimatów (figurki), fanom lekkich strategii, fanom C&C i jej hybryd. Odradzam natomiast zwolennikom realizmu w grach, ortodoksyjnym miłośnikom samurajskich batalii oraz przeciwnikom losowości w grach ( nigdy Was nie zrozumiem).

Ja osobiście mam zamiar spędzić przy niej mnóstwo czasu ( na graniu nie na składaniu) i szczerze polecam, a jeśli chcecie zagrać ze mną to piszcie.

Michał "elRojo" Antkowiak
Zdjęcia własne.

Strona gry: Link

php-fusion-themes Dodane przez elRojo dnia wrzesień 16 2012 11:17:553 Komentarzy ˇ 4629 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesKomentarzephp-fusion-themes
php-fusion-themes
Sadza2828 dnia grudzień 11 2012 16:54:47
Czy istnieje jakaś spolszczona wersja zasad Art of Tactic? Albo chociaż skrócone zasady? Bardzo potzrebne...
elRojo dnia grudzień 17 2012 22:30:33
Nic mi o tym nie wiadomo ale chętnie pomogę bądź wyjaśnię.
Sadza2828 dnia styczeń 03 2013 21:06:09
el Rojo - Prosiłbym najprostzre zasady do tego systemu - do rozegrania na dobry początek prostych bitewek szybkich - małych zagonów pancernych i piechoty najzwyklejszej- kroczek po kroczku - o ile Pan znajdzi czzas i jest to możliwe. Pozdrawiam serdecznie . Proóbowalem napisac na priv ale skrzynka pełna ; (
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesDodaj komentarzphp-fusion-themes
php-fusion-themes Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze. php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOcenyphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesLogowaniephp-fusion-themes
php-fusion-themes
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesAnkietaphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Czego Wam brakuje najbardziej ?

grania regularnego w sklepie

grania na dużej imprezie

grania na konwencie

grania na regularnych spotkaniach

grania na Dniu Kota

turniejów

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesShoutboxphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

elRojo
10/11/2014 23:51
Spotkania stałe w trakcie realizacji - próbujemy zebrać znów ludzi chętnych do działań, spotkania okazyjne - możesz się z nami dogadać.

celmer
10/11/2014 18:35
Czy spotkania nadal się odbywają? Gdzie, kiedy? Chętnie pz wami pogram!

Alexandra
18/02/2014 10:41
Szkoda, że spotkania zostały zawieszone. Byłam kilka razy i zawsze dobrze się bawiłam. Dziękuję organizatorom za tak świetną inicjatywę i mam nadzieję, że spotkania zostaną wznowione. Pozdrawiam

elRojo
17/02/2014 08:42
Witam. Spotkania nad planszą jak i inne działania chwilowo są zawieszone, czekamy na chętnych do działania.

Alexandra
15/02/2014 22:19
Czy są jeszcze spotkania nad planszą?

elRojo
01/01/2014 13:16
I Tobie Kain smiley Wszystkiego najlepszego w 2014 smiley

kain
31/12/2013 20:20
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku smiley

Josh
23/12/2013 21:13
Witam, ktoś ma ochotę na X-winga/BSG między świętami a nowym rokiem?

elRojo
27/06/2013 17:33
Zapraszam na najbliższe Spotkanie nad planszą - Star Wars LCG zawsze obecny.

Klakier
27/06/2013 02:04
Star wars lcg zagram

Archiwum
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesWSPIERAJĄ NASphp-fusion-themes
php-fusion-themes

php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themes

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl